XC seriál BAHNO

Fotogalerie / reportáže / video

Přivítáme, pokud nám zašlete na adresu webmastera (webmaster@ambike.com) fotografie ze závodu, videozáznam, reportáž nebo odkazy na stránky s nimi.

Zpět na seznam

Report Jarní Bahno: 21.3.- 11.4. 2004

články z Karlovarských novin: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 Karlovarské noviny

21. 3. 2004 - 1. závod - K. Vary, Linhart

Pořadatelsky nejtěžší závod Bahna je vždycky ten první. Nevíme kolik přijde lidí, jaké bude počasí, osvědčí-li se změny, které jsme v dobré víře připravili. Letos těch změn bylo hned několik. Oproti předchozím dvěma ročníkům jsme navýšili počet kategorií ze čtyř na třináct, což, jak doufáme, umožní férovější soutěžení se sobě rovnými. Na naléhání mnoha účastníků jsme přesunuli konání jednotlivých závodů ze sobot na neděle. Závodníkům ze vzdálenějších míst republiky to umožní bezproblémový příjezd a těm místním by to vadit nemělo. Třetí změnou je prodloužení délky okruhů tak, aby hlavní kategorie strávila na trati alespoň hodinu. S tím souvisí i změna některých lokalit, ve kterých jsme závody pořádali, protože se na nich dost dlouhé okruhy prostě nedaly postavit. Rozsah tratí je tak velký, že bylo nezbytné spolupracovat se zástupci karlovarských Lázeňských lesů, na jejichž pozemcích se převážná část tras závodů Bahna rozkládá. Využívání lázeňských pěšin pro sportovní účely není žádná samozřejmost a musíme s potěšením konstatovat, že díky pochopení lidí na správných místech se nám podařilo v Lázeňských lesích oficiálně uspořádat první akci tohoto druhu vůbec.

Ještě týden před prvním závodem ležela na některých místech tratě vrstva sněhu a předpověď počasí nevěstila nic dobrého. Přesto pár teplých dní stačilo, aby všechny pozůstatky zimy roztály a proměnily terén v materializaci názvu seriálu. V den startu po ránu pěkně zapršelo a ochladilo se, takže náš pořadatelský tým měl ty nejčernější myšlenky. To jsme ovšem hrubě podcenili morálku pravověrných bikerů! Dorazilo jich bezmála 120 a jedinou neobsazenou kategorií zůstaly superbaby (ženy nad 50 let). Po celou dobu byla v místě konání u sv.Linharta perfektní atmosféra, bylo vidět, že se na sebe bikeři po zimě těší. Pokud někdo zrovna nezávodil, mohl zahnat zimu ve stánku s občerstvením. Mile překvapily počty účastníků v dětských kategoriích, které dodaly akci na pestrosti. Soutěžení ve starších kategoriích mělo vysokou sportovní úroveň. Prodloužení okruhů udělalo z akce hodnotný závod se vším všudy a v rychlém terénu bez extrémních převýšení se jela těžká kudla. Technicky nejnáročnějšími a zároveň divácky nejatraktivnějšími pasážemi byly VELMI blátivé úseky po startu a před cílem, které zkrátka k seriálu s tímto názvem patří.

Pro zajímavost uvádíme časy prvních tří v hlavních kategoriích:

HOBBY MUŽI ELITA MUŽI
Kopecký Petr
Konopásek Tomáš
Skoček Jan
1:26:40
1:28:22
1:28:35
Fabišovský Ladislav
Kozák Tomáš
Káles Roman
1:14:06
1:16:06
1:17:00

Poděkování dne patří: všem závodníkům za to, že se nenechali rozhodit počasím a pod vrstvou bláta se usmívali; dobrovolným hlídkám za to, že v tom marastu stály dlouhé hodiny a dohlížely na bezpečí závodníků a regulérnost závodu; všem ukázněným pěšákům a pejskařům za to, že respektovali sportovní událost a neohrožovali závodníky; pánovi v cíli za to, že prokřehlým rozhodčím rozdal poslední cigarety.

28. 3. 2004 - 2. závod - K. Vary, Letní kino

Počasí se konečně umoudřilo a nedělní druhý závod Bahna přivítal na louce nad Galerií umění 140 účastníků pod slunečnou oblohou. Možná i proto jsme zaznamenali největší procentuální nárůst závodníků v dětských kategoriích. Potěšil nás i značný počet nově příchozích - množství vydaných startovních čísel se přehouplo přes 170.

Sedmikilometrový okruh druhého závodu měl oproti prvnímu odlišný charakter. Zatímco v prostorách kopců okolo sv. Linharta jsme využívali spíše lesních nezpevněných cest, nynější trasa vedla po nefalšovaných lázeňských pěšinách, malebně se klikatících ve svazích nad proslulým lázeňským centrem. Při tréninku měli závodníci možnost pokochat se výhledy do údolí říčky Teplá od Březové přes grandhotel Pupp až po legendární Jelení skok nad Vřídelní kolonádou, který byl zároveň nejvyšším bodem trasy. Celý okruh byl technicky i fyzicky velmi náročný a bylo na něm jen málo míst, kde si mohli závodníci trochu odpočinout. Tahavé výjezdy se střídaly s technickými sjezdy, kde mohli zkušení borci uplatnit širokou paletu prvků, které jinak zasahují téměř do hájemství freeridu. Nezapomenutelným byl jistě i šotolinový výjezd před cílovou rovinkou, který byl hodně o morálce, zvláště ve čtvrtém kole. Celkově se dá druhý závod charakterizovat jako nejnáročnější z letošní série Bahna, ačkoliv na něm bylo samotného bahna poskrovnu. Příští závod na Třech křížích se bude více podobat tomu prvnímu a Časovka - o té až později, protože je to kapitola sama pro sebe.

Pro zajímavost uvádíme časy prvních tří v hlavních kategoriích:

HOBBY MUŽI ELITA MUŽI
Kopecký Petr
Skoček Jan
Kantner Michal
1:16:16
1:17:20
1:18:20
Eberl Filip
Káles Roman
Kozák Tomáš
1:05:01
1:05:49
1:06:41

Na přání některých závodníků přinášíme podrobnější mapu příjezdu na třetí závod. Slovně se lokalita jeho konání dá popsat jako kopec se třemi kříži nad výškovým hotelem Thermal v Horních Drahovicích u fotbalového stadionu Slavie. Na kopci stojí vysílačka. Tohle místo zná každý karlovarák a rád vám poradí. Připomínáme - startovní číslo si závodník musí ponechat po dobu trvání celého seriálu a vozit jej na jednotlivé závody!

Poděkování dne patří: všem závodníkům za to, že se nepřizabili v serpoškách na Puppem, všem členům týmových doprovodů, kteří nás pochválili tak, až jsme se tetelili, Jirkovi Blažkovi za to, že v náročném úseku vystihl podstatu okruhu prohlášením: "Je to super. Vo hubu, ale super!".

4. 4. 2004 - 3. závod - K. Vary, Drahovice

Třetí závod na Třech křížích vypukl v celkem slušném, i když chladném počasí. V kategoriích se vystřídalo 154 závodníků, z nichž se borci od juniorů a juniorek výše utkali s nástrahami charakterem znovu jiné trati, která prověřila jejich odolnost a morálku táhlým stoupáním na Goethovu vyhlídku a nebojácnost tříkilometrovým sjezdem ve svahu nad Horními Drahovicemi. Očekávané bahno nahradily úseky s navátým listím, které se chovaly podobně, ale stroje tolik nezaneřádili. I tak ovšem o defekty a různé poruchy nebyla nouze. Trať si nejvíce pochvalovali siloví vytrvalostní jezdci, ačkoliv v náročnějších úsecích sjezdu se dobrým zvládnutím technických fines daly získat cenné vteřiny.

Pro zajímavost uvádíme časy prvních tří v hlavních kategoriích:

HOBBY MUŽI ELITA MUŽI
Malý Vladimír
Kopecký Petr
Kantner Michal
1:07:40
1:08:14
1:08:51
Fabišovský Ladislav
Káles Roman
Slanina Jan
0:57:10
0:59:46
1:00:02

Poděkování dne patří: všem, kdo vydrželi do závěrečného ceremoniálu vyhlášení kategorií Hobby a Elite, které se odehrálo ve vichru a dešti.

Poslední závod seriálu se jede za týden. Start je v Sedlečku mezi Karlovými Vary a Kyselkou, děti startují od 10:00, ostatní kategorie od 12:00. Závodníci budou na trať vypouštěni podle počtu účastníků po 30ti nebo 15ti sekundách. Delší trasa měří cca 20 km. Uvádí ji několik kilometrů asfaltky zprvu po rovině, později prudkým stoupáním směrem na Andělskou Horu, následuje několikakilometrová terénní rovinka lesem ke karlovarskému golfovému hřišti. Tady se trať napojuje na zelenou TZ, po které technickými pasážemi klesá podél pražské silnice a těsně před Karlovými Vary se napojuje na červenou TZ, která skýtá mnohakilometrovou orgastickou jízdu vrstevnicí nad údolím Ohře až do cíle. Vyhlášení výsledků časovky a posléze celého seriálu proběhne v sále místního hostince, kde na účastníky čeká guláš (tatranky a čaj na startu nebudou). Závěr seriálu skýtá možnost setkání všech jeho účastníků a pořadatelů, a my budeme rádi, když se s námi zdržíte tak dlouho, jak jen to bude možné, protože následující pondělí je celostátní svátek a není třeba nikam spěchat. Tak tedy v neděli na viděnou!

11. 4. 2004 - Časovka - K. Vary, Sedlečko

Z organizačních důvodů máme bohužel málo fotek z tratě. Pokud nám dáte odkaz na vaše fotky, rádi jej sem umístíme.

Před startem časovky drobně mrholilo a nebylo právě nejtepleji, přesto ale finální závod série přilákal 130 účastníků s početným doprovodem. Dětské kategorie si zařádily v blízkém lese s dojezdem přes Sedlečko, starší prověřila 18,5 km dlouhá trať, na které se vystřídaly všechny typy povrchů včetně golfového greenu ;-) Snad právě rozmanitost trati spolu s velkým převýšením se postaraly o řadu překvapivých výsledků, které s konečným pořadím pěkně zamíchaly. Během dne se vyčasilo a objevilo se vymodlené slunce.

Po dojezdu časovky závodníci zaplnili sál nedalekého hostince, kde pro ně byl připraven guláš a vyhlášení výsledků závodu i celé série, které se podařilo zpracovat už na čtvrtou hodinu. Ačkoliv tu byla hlava na hlavě, vládla tady výborná atmosféra. Vyhlášeni byli i nejmladší (Dan Veselý) a nejstarší (Jan Toufar) účastníci seriálu.

Pro zajímavost uvádíme časy prvních tří v hlavních kategoriích:

HOBBY MUŽI ELITA MUŽI
Malý Vladimír
Kantner Michal
Kopecký Petr
0:36:40
0:37:43
0:37:56
Eberl Filip
Slanina Jan
Edelman Jan
0:33:45
0:35:35
0:35:36

Trocha statistiky

Jarního seriálu Bahno 2004 se zúčastnilo 218 závodníků, kteří se postavili na start celkem 542x. Ti všichni najezdili dohromady přes neuvěřitelných 13 000 km, čímž bezpečně proťali průměr zeměkoule a zamířili do kosmického prostoru. Při pohledu na tato čísla můžeme jako pořadatelé prohlásit, že výsledky vaší účasti na letošním ročníku jsou pro nás velkým závazkem. Už teď můžeme slíbit, že na podzim uspořádáme celý seriál znovu a na stejných tratích, abyste si mohli porovnat vaše výkony před sezónou a po sezóně. Začátkem října sledujte tyto stránky a dozvíte se podrobnosti.

Poděkování

Naše poděkování patří všem věrným závodníkům, bez jejichž účasti by Bahno bylo jen prázdným pojmem, primátoru Města Karlovy Vary Mgr. Zdeňkovi Roubínkovi za záštitu a všestrannou podporu, Krajskému úřadu Karlovarského kraje, který se zasloužil o to, že jsme nemuseli závodníky zatěžovat příliš vysokým startovným, Karlovarským novinám, jejichž redaktor Jiří Linhart přinášel pravidelné a obsažné informace v průběhu konání celého seriálu, ředitelství Lázeňských lesů za pochopení a ceny pro děti, Lesům ČR Žlutice za vstřícnost, dekorační firmě Prince porcelain, která věnovala krásné trofeje a ceny vítězům, grafickému studiu PartDesign, Helios-studiu Ostrov, stránkám www.ceske-reky.cz, dobrovolným pořadatelům a všem ostatním dobrým lidem, kteří nám nějak pomohli.

Těšíme se na setkání s vámi na podzimním Bahně 2004!

Zpět na seznam

© A.M.bike, z.s., web & design: Daniel Danielčák 2002 - 2024 | admin | 1 on-line  | 323286 visits ↑↑↑